تبلیغات
به سایت علم و فرهنگ خوش آمدید - چرا زهره به دورخودش برعكس می چرخد؟
 
به سایت علم و فرهنگ خوش آمدید
 
 
حركت وضعی زهره تا سال 1961 یك راز بود، در آن سال رادیو اختر شناسان ابتدا در میان ابرهای سیاره ای به جستجو پرداختند و همچنین در اتمسفر متراكم سطوح پایین آن چیزی كه یافتند بسیار پیچیده بود. زهره به آرامی و در مسیری اشتباه به دور خودش می چرخید.

تا امروز ستاره شناسان این فرض را داشتند كه كه دلیل این پدیده شاید ناشی از برخورد عظیمی است كه برای زهره هنگام قرار گرفتن در منظومه ی شمسی و در مدار خود رخ داده است. امّا تحقیقات جدید می گویندكه به هر حال یك تصادم نمی تواند دلیل آن باشد و ممكن است بسیاری از سیارات دارای چنین اثرات ناشی از برخورد باشند كه خود به خودی می باشد.

الكساندر سی.ام كوریا (Alexander C.M Correia ) و ژاك لاسكار (Jacques Laskar ) از مركز تحقیقات علمی فرانسه در شماره ی 4 مجله ی نیچر (Nature) در ماه ژوئن مدل هایی ارائه دادند كه توضیحاتی در مورد چرخش معكوس سیاره ی زهره را ارائه می دهند: پس از گذشت مدت زمانی طولانی، در اتمسفر متراكم این سیاره جذر و مد بالا رفته و اصطكاك بین اتمسفر و سیاره به تدریج چرخش زهره كاهش یافته است تا اینكه متوقف شد و به سمت مخالف شروع به چرخش كرد، در واقع مثل همان روشی كه كشش ماه باعث جذر و مد در اقیانوس های ما میشود. اقیانوس هایی كه اصطكاك آنها در حال آهسته كردن گردش زمین است. كشش خورشید نیز بر روی اتمسفر زهره نیز تأثیر گذاشته و چرخش آنها را آهسته كرده است. جالب این است كه خورشید همانطور كه یك طرف سیاره را گرم می كند باعث رانده شدن بادهایی به تمام سطوح زهره می شود كه سرعت چرخش زهره را افزایش می دهند.

لاسكار می گوید: موقعیت نهایی زهره حالتی تعادلی بین این دو نیرو می باشند.

در طرح های پیشنهادی، بدون در نظر گرفتن هر نوع چرخشی كه سیاره با آن شروع به حركت كرد، بررسی چرخش معكوس انجام شد. كوریا و لاسكار عنوان می كنند كه بسیاری از شرایط ابتدایی زهرا را كه اكنون دارد وا می دارد. این تأثیر یك خصوصیت بسیار عمومی از چرخش دورانی یك سیاره ی خاكی است با داشتن جوی چگال.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ :
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد علم نجوم و نجوم آماتوری چیست؟


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :